444 4 224

Dermatoloji

DERMATOLOJİ NEDİR?

Dermatoloji deri, kıl ve tırnakların sağlığı ve hastalıklarının tanı ve tedavisi yanında cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dış genital bölge, ağız içi ve dilin hastalıkları ile ilgilenir.  

Ağız yaraları

Akne (sivilce)

Akne(sivilce)  izleri

Aktinik keratoz

Alopesiler (Saç dökülmeleri)

Androgenetik alopesi

Atopik dermatit

Behçet Hastalığı

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cilt Benleri

Cilt Kanserleri

Ekzemalar

Folikülit, Fronkül, Karbonkül

Genital Herpes

Genital Siğil

Herpes simpleks

Hiperhidroz

Hipertrikoz ve Hirşutizm

Hipertrofik skar ve keloid

Kaşıntı ve kaşıntı ile giden hastalıklar

Mantar hastalıkları

Melasma

Molluskum

Oral mukoza hastalıkları

Pitriazis rozea

Psoriasis (Sedef Hastalığı)

Roza

Saç bitlenmesi

Seboreik ekzema

Siğil

Tırnak hastalıkları

Uyuz

Ürtiker

Vitiligo (Ala Hastalığı)

Zona

Dermatoloji Polikliniği Bünyesinde Sunulan Hizmetler:

Mikroskobik Mantar Tahlili: Mantar hastalıklarında etken varlığının tespit edilmesinde kullanılmaktadır.

Wood Işığı Muayenesi: Çeşitli mantar ve bakteryel deri hastalıklarının ve melasma gibi pigmentasyon bozukluklarının tanısında kullanılır.

Paterji testi: Behçet hastalığı tanısı için yardımcı bir testtir.

Otolog serum deri testi: Ürtiker tanısı için yardımcı bir testtir.

Elektrokoterizasyon: Siğil, seboreik ve aktinik keratoz, telenjiektazi, saplı deri lezyonlarının tedavisi amacıyla uygulanmaktadır.

Kriyoterapi: Siğil, seboreik ve aktinik keratoz, venöz göllenme, Bowen hastalığı ve bazal hücreli karsinoma gibi derinin iyi ve bazı kötü huylu tümoral oluşumlarının tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

Minör cerrahi işlemler: Her çeşit deri lezyonlarından punch veya insizyonel biyopsi , apse ve kist boşaltımı gibi minör cerrahi işlemler yapılmakatadır.

İntralezyonel Enjeksiyon: Alopesi areata, keloid, akne gibi bazı hastalıkların tedavisinde uygulanır.

 

Kozmetik Dermatoloji Polikliniği Bünyesinde Sunulan Hizmetler:

Kozmetik danışmanlık: Yaş, deri tipi, yıpranma derecesi ve mevcut problemleri dikkate alınarak kişiye özel deri bakım ürünleri önerilir.

Botulinum toksin uygulaması: Botulinum toksini Clostridium botulinum adlı bakterini oluşturduğu bir toksindir. Kozmetik amaçlı uygulamada sık kullanılan mimik kasları bloke edilerek bu kaslara bağlı oluşan kırışıklıkların azaltılması hedeflenir. Özellikle alın kırışıklıkları, çatık kaş çizgileri, göz çevresi(kaz ayağı), ağız çevresi ve boyun kırışıklıklarının azaltılmasında etkili bir yöntemdir. Terleme için uygulamada aşırı terleme şikayeti olan ve klasik tedavilerden fayda görmeyen hastalarda ter bezlerinden ter yapımını azaltarak etki eder. Koltukaltı, el ve ayak iç yüzlerine uygulama yapılır.

Kimyasal peeling uygulamaları: Deri tabakalarını bir kimyasal yardımı ile kontrollü olarak soyarak tamir mekanizmalarını uyarıp yapı ve renk anlamında daha düzgün bir derinin oluşmasını hedefler. Melasma ve diğer lekeler, akne ve izleri, kırışıklıklar ve geniş gözeneklerin tedavisinde kullanılır.

Dolgu enjeksiyonu: Derideki kırışıklık, sarkma, izleri gidermek ve şekil vermek için farklı yapıda maddelerin uygulamasıdır. En sık vücudun doğal yapısında olan hiyaluronik asit kullanılır. Burun kenarından aşağıya inen çizgiler (nazolabiyal çizgiler), göz altı çöküklüklerini azaltmak ve dudağa, yanağa, çeneye hacim vermek için kullanılır. Ayrıca gençlik aşıları şeklinde cildin yüzeyel kırışıklıklarını giderip nem-parlaklık ve sağlıklı bir görünüm vermek amaçlı kullanılmaktadır.

Mezoterapi: Minimal dozlarda ilacın sorunlu bölgeye deri altına enjekte edilmesi mantığına dayanan bir yöntemdir. Saç dökülmesi, cilt gençleştirme-antiaging, yara izi, cilt çatlakları, selülit ve bölgesel yağlanma tedavilerinde güzel sonuçlar verir.

PRP uygulaması: Kişinin kendi kanının özel tüplere alınarak bir işlemden geçirilmesi ile elde edilen PRP (pıhtı hücrelerinden zenginleştirilmiş kan) cilt gençleştirme-antiaging, leke tedavisi, sivilce izleri, yara izi, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde tedavide kullanılan bir yöntemdir. 

Dermaterapi (Mikroiğneleme): Ucunda çok sayıda mikroiğne olan bir cihazın problemli deri üzerinde gezdirilmesi ile açılan mikrodelikler deride bir yenilenme süreci başlatır. Bu mikrokanallardan ihtiyaca yönelik ürünler verilebilir. Yara ve akne izlerinde, cilt çatlaklarında, cilt gençleştirme-antiaging, gözenek küçültme ve leke tedavilerinde kullanılır.